I v letošním roce vyhlásil Mezinárodní komiksový festival KOMA opencall neboli otevřenou komiksovou výzvu – autorský komiks na téma DVOJICE. Vybrané komiksy a jejich autory/autorky, kteří se tvorbě věnují profesionálně i jako koníčku, představíme ve speciální sekci.
VIKTÓRIA BARCZIOVÁ (SK) – NOČNÍ SMĚNA
Oliver, zaměstnanec benzínové pumpy na noční směně, náhle zaspí. To, že sní, si uvědomí až po střetnutí s kolegyní, která ho nad ránem přichází vystřídat. Ve svém živém snu nečekaně potká svého dvojníka.
Viktória Barcziová (2004, Bratislava). Od dětství se věnuje grafické tvorbě, umění a volné malbě, což ji přivedlo ke studiu na ŠUP Jozefa Vydry v Bratislavě, kde bude zanedlouho maturovat. Po střední škole se chce věnovat ilustrací a concept-artu.
HATIYE GARIP (TR) – SKRYTÍ LIDÉ
Hatiye Garip je ilustrátorka, komiksová autorka a designérka. Žije v tureckém Istanbulu. Ráda maluje ptáky, květiny a obyčejné situace. Její práce byly dosud vystaveny a publikovány v mnoha zemích, včetně Portugalska, Belgie, Litvy, Jižní Korey, USA, Velké Británie apod. V roce 2020 získala rezidenci Adobe Creative Residency Community Fund. V roce 2021 autorka dokončila obrazovou knihu Making My Own Way, která se zaměřuje na vzpomínky z dětství její babičky. V současnosti pracuje na novém poetickém komiksu, The Land of Uncertainty, který brzy vyjde ve Velké Británii. Autorem hudebního doprovodu je Franklin Brice (EKADEK). Více na hatiyegarip.com
Skrytí lidé neboli Huldufólk je krátký komiks o dvojitých životech tří neviditelných postav. Příběh je inspirován islandskými lidovými příběhy. Dodnes mnoho Islanďanů věří v existenci skrytých lidí a mohou je i vidět. Postavy v komiksu nespatříte, ale místa a textové bubliny naznačují, že skutečně jsou mezi námi. Stránky orámované oranžově na levé straně se odehrávají na východním Islandu. Rámované modře vpravo jsou zasazeny do měst, jako je Istanbul, Kodaň, Malmö a Stockholm. Uvedené scény z dvojího života doprovází dva odlišné ambientní zvuky.
VIKTÓRIA BARCZIOVÁ (SK) – NOČNÍ SMĚNA
Oliver, zaměstnanec benzínové pumpy na noční směně, náhle zaspí. To, že sní, si uvědomí až po střetnutí s kolegyní, která ho nad ránem přichází vystřídat. Ve svém živém snu nečekaně potká svého dvojníka.
Viktória Barcziová (2004) se narodila a žije v Bratislavě. Od dětství se věnuje grafické tvorbě, umění a volné malbě, což ji přivedlo ke studiu na ŠUP Jozefa Vydry v Bratislavě, kde bude zanedlouho maturovat. Po střední škole se chce věnovat ilustrací a concept-artu.
ANNA ČANÍKOVÁ (CZ) – KAM ZMIZELO SLUNCE
Krátké komiksové stripy o interakcích jednoho normálního pána a jednoho nenormálního slunce. Tihle dva mezi sebou prožívají různé nevšední situace. Slunce v pánově životě mizí, když je potřeba, objevuje se, kde nemá, a přeměňuje se ve věci, které původně vůbec slunce nejsou. Inspirace každého stripu je nějaká lidská emoce.
Anna Čaníková (1996, Zlín) Pracuje jako grafička, ale od dětství snila stát se rentierkou a bez starostí o příjem peněz kreslit komiksy a hezké obrázky. Žije v Praze, kde nikoho nezná a doufá, že na festivalu bude někdo fajn, s kým by se mohla kamarádit. Má ráda hrášek, sladkosti a zajímavosti o zvířatech. Nemá ráda zimu a kopr.
LENKA HOLÁ (CZ) – SIMON SANKARI
Číslo dvě se v komiksu objevuje nejen v kontextu přátelství mezi dvěma kluky, ale souvisí především s vnitřním rozpolcením hlavní postavy Simona. Ten se ve svých představách zachová jako hrdina, ve skutečnosti ale zvítězí strach.
Lenka Holá (2001, Liberec) Studentka 2. ročníku ateliéru komiks a ilustrace pro děti FDU v Plzni se doposud věnovala jen ilustraci. Pro tvorbu komiksů se nadchla až v ateliéru. Simon Sankari tak vznikl jako vůbec první komiksový příběh, ale rozhodně ne poslední.
LENKA KOŠUTOVÁ (CZ) – ODVANOUT
Když se mu znenadání má odstěhovat kamarád, rozhodne se mladý student odhalit své pocity. Konfrontace skončí přesně tak, jak se obával.
Lenka Košutová (1998, Praha) kreslí od dětství a věří v práci nad talent. V současnosti studuje na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara, kde nejraději tvoří komiksy. Její dílo bylo mimo jiné nominované na cenu Muriel za studentský komiks.
JAN MACKŮ (CZ) – HOVNOCUC PÉŤA
Péťa je obyčejný hovnocuc žijící normální život. Se svým majitelem Honzou cestuje po kraji a vysává obsahy kadibudek. Jednoho dne si však uvědomí, že mu v životě chybí slečna, která by sdílela jeho vášeň pro cucání hoven. V tu chvíli přichází na scénu Johanka. Bude to láska na první pohled? Nebo je Péťa odsouzen k osamělému životu s jazykem na dně kadibudky?
Jan Macků (1996, České Budějovice) v současnosti dokončuje magisterské studium v Ateliéru komiksu a ilustrace pro děti na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Rovněž je členem komiksové skupiny MYMO.
MY LINH NGUYEN (CZ) – NARUBY
Žijeme ve společnosti, která soudí člověka podle vzhledu a jeho body image. Lidé jsou nuceni vypadat tak, jak společnost a média uznají za vhodné. Co se ale děje na té druhé, tzv. rubové straně?
My Linh Nguyen (2000, Český Krumlov) studuje v Ateliéru Komiks a ilustrace pro děti pod vedením MgA. Marie Kohoutové na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Původem z Vyššího Brodu, vystudovala malbu na SUPŠ sv. Anežky České v Českém Krumlově, kde se začala zajímat o komiks a jeho tvorbu.
DAVID PETRŽELKA (CZ) – CHUDÁK VLK
Dvakrát mu rozpárali břicho, naplnili kamením a shodili do studny. Nechali ho uvařit a nazvali ho hloupým. Cigaretu ho nechali kouřit obráceně. On se jen snažil přežít. Přirozeně… je to zvíře. Příběh o Vlkovi, kterej už je z toho všeho trochu smutnej.
David Petrželka (2000, Boskovice) studuje herectví na DAMU v Praze. Rád tvoří komiksy, a chtěl by se jim v životě věnovat. Ovšem být Batman, jako jeho strejda Christian Bale… to by tuze rád.
VOJTĚCH POLÁK (CZ) – MEZI DVĚMA SVĚTY
Marek je chlapec, který utíká do světa virtuální hry. Myslí si, že ve hře najde vše, co by v reálném světě nezískal, a proto je celé dny zavřený ve svém pokoji. Z této domněnky ho vytáhne jeho rozhořčená matka, která ho pošle vynést ven odpadky. Markovi se před jeho očima objevuje nový svět.
Kreslení je pro Vojtěcha Poláka (2001, Náchod) jeho neodmyslitelnou součástí už od raného věku. Ale o tvorbu komiksů a ilustrací se začal zajímat až na střední škole. V současné době studuje v Ateliéru komiksu a ilustrace pro děti na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Baví ho se zdokonalovat v tvorbě vlastních krátkých komiksů a ilustrací.
ADAM ROSKOVEC (CZ) – PROJEKT BRATRSTVO
Adam Roskovec (2000, Jablonec nad Nisou) si už od mala rád kreslí a jako dyslektika ho nechuť ke čtení brzy nasměrovala ke komiksu. Ovlivnila ho díla jako Hell boy, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky a Fanouš. V současnosti studuje v Ateliéru komiksu a ilustrace pro děti na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni.
Znáte ten pocit, když se s vámi zničehonic začne bavit nějaký podivný ožrala? Tak příště ho odežeňte dřív, než vás zatáhne do vlastních problémů, jako se to stalo našemu hrdinovi. Svědectví o utajovaném vládním programu, při kterém možná došlo k záměně klonu s originálem, by neměl znát nikdo nepovolaný.
RENÁTA ŘEHÁKOVÁ (CZ) – PRVNÍ VĚK LESA
Komiks První věk lesa zachycuje prapůvodní dualitu tohoto světa v celé své kráse. Pradávný duch dává život lesu díky vlastnímu sebeobětování. Prochází svým dílem jako stvořitel, avšak s kypícím životem ruku v ruce chodívá i smrt, jež se stává součástí nekonečného koloběhu věku.
Renáta Řeháková (1996, Zlín) pochází ze Zlína, kde prožila celý dosavadní život. Pomalejší tempo vesnice, klid a pohádkové knížky ji ovlivnily natolik, že se již odmalička věnuje psaní, které se neobejde bez řádných ilustrací. Díky tomu se postupně dopracovala až ke komiksu. Nyní studuje magisterské studium pedagogické fakulty v Brně. Zde zkombinovala dvě velké srdcové záležitosti – český jazyk a výtvarnou výchovu.
MARTIN TOUL (CZ) – DOBA UŽ JE TAKOVÁ
Komiks rozehrává absurdní situaci, kdy muž dává „padáka” svému dvojníkovi, protože zestárl a ztloustl (ostatně stejně jako sám muž), a není proto pro dnešní uspěchanou dobu, která tolik lpí na vzhledu a jiných „površích”, dostatečně reprezentativní.
Martin Toul (1983 v Boskovicích) je absolventem scenáristiky na FAMU. V současné době se živí tvorbou televizních upoutávek. Kromě psaní se pod pseudonymem Matto věnuje i výtvarničení. Mimo jiné vytváří i sérii stripů s „Prsťáky”, tedy postavičkami, které mají místo obličeje otisk prstu.
KAROLÍNA VILÍMOVSKÁ (CZ) – LOVE?
Otázka lásky promítnutá v němém komiksu. Vše od vesmírných těles, přes lidskou bytost na zemi a ptáky na nebi po nejmenšího šnečka v trávě se podřizuje vzájemné gravitaci, atrakci. Jaká je láska? Co je to? Jak nás mění a ovlivňuje?
Karolína Vilímovská (1999, Praha) je studentkou na magisterském studiu v ateliéru komiksu na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Od dětství se zajímá se o přírodu a přírodovědu, což se odráží v její tvorbě. Je autorkou ilustrací v oblasti digitální i tradiční tvorby.
PROKOP WILHELM (CZ) – DVOJNÍK
Dvojník pojednává o rozpadu člověka v čase a konfrontaci se svým zidealizovaným já minulosti.
Prokop Wilhelm (1981, Praha) se s komiksy naplno seznámil během svého ročního pobytu v USA v roce 1991. Od té doby chtěl komiksy dělat, ale protože zde nebyla na to vhodná škola, vystudoval animaci nejprve v Písku a potom na FAMU. Nyní se věnuje filmu, ale komiksy jsou jeho stálá láska.
KATARÍNA CHLEBNIČANOVÁ (SK) – LONG TIME, LONG SLEEP
Dlouhá doba, dlouhý spánek. Potřeba akce, intuitivní, neokoukaná a trochu bláznivá, z našich fantazií, snů a představ. Zkoumání a dotazování. Potřeba blízkosti, vztahu, skutků, přání. Za cenu podivnosti, odlišnosti. Jistoty se mění v nejistoty a tak dále a tak dále. V tomto tělo dohání hlavu. Zrak se zoceluje. Život plný interakcí, pokusů a omylů je vždy zábavnější než bez nich. Téma komiksu
bylo vytaženo ze šuplíku, kde leželo od roku 2016.
KATARÍNA CHLEBNIČANOVÁ vystudovala Katedru grafiky a jiných médií na VŠVU v Bratislavě, kde také žije a pracuje.